Prominent & Leading Wholesale Trader from Chennai, we offer food grade pvc strip curtain.
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Type | Anti Insect PVC |
| Application Area | Warehouse, Food Processing, Loading Dock, Walk In Chiller, Clean Room, Retail Entry, Industrial Doorway |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Amber Yellow |
| Surface Type | Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Pattern | strip |
| Strip Material Grade | Food Grade PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 2mm,3mm |
Minimum order quantity: 100 Sq ft
Food grade Our range of Double Ribbed PVC Curtains is available to our valued clients in unique designs and patterns. The rid full designs of our Double Ribbed PVC Curtains have made their operation flawlessly. Their functionality prevents scratching, and tearing as well as grease and grime build up. The designs of their ribs keep the strips cleaner and allow them to be useful longer.
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India