Prominent & Leading Wholesale Trader from Chennai, we offer pvc strip curtain, door air curtains, soft wall pvc curtain, pvc welding curtains and pvc strip curtains in chennai.
₹ 9000 / Roll Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Material | PVC |
| Application Area | Retail Entry, Walk In Chiller, Food Processing, Industrial Doorway, Warehouse, Clean Room, Cold Storage, Loading Dock |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Transparent |
| Style | Pline |
| Surface Type | Plain |
| Usage/Application | Door |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
| Thickness | 2mm,3mm,5mm |
Minimum order quantity: 1 Roll
Strip curtains are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments.
PVC Strip Kit consists of single PVC curtain Strips and are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments
Comes as a Complete Kit with stainless steel clamps, easy to install
Please select the overlap you need during checkout
Instant energy savings, Low maintenance costs, Ideal for external doorways
Strong, Durable, Safe, effective and versatile - Material can withstand temperatures up to -80C
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Designed For | Door |
| Design | Plain |
| Usage/Application | Office |
| Pattern | Plain |
| Color | Transparent Blue Tint |
| Mounting | Wall Mount |
| Noise Level | 50 dB |
| Country of Origin | Made in India |
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
Suitable for pedestrian, warehouse traffic, forklift truck & motorized vehicles
Includes stainless steel easy hang hook on track
Strips of PVC fitted with stainless steel plates
Visibility and access in both directions
Instant energy savings
Safe, effective and versatile
Easy to maintain / replacement Strips available
Can be trimmed onsite
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Strip Thickness | 1mm |
| Material | Pvc |
| Usage/Application | Interior partitioning Wearhouse and work area |
| Mounting Type | Track System |
| Thickness | 0.5mm to 1mm |
| Pattern | Plain |
| Roll Width | 54/72 |
| Color | Transparent |
| Transparency | Clear |
| Temperature Range | 0 to 50 C |
| Edge Type | Smooth |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Product Type | PVC |
| Color | All colours available |
| Usage/Application | Welding Booth |
| Size | 6X6, 6X8, 6X10, EXT |
| High Temperature Resistance | 80 C* |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India