Our product range includes a wide range of cold storage pvc strip curtains, clear pvc strip curtain and cold room pvc strip curtain.
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Type | Polar PVC |
| Material | PVC |
| Application Area | Warehouse, Retail Entry, Loading Dock, Walk In Chiller, Industrial Doorway, Cold Storage, Clean Room, Food Processing |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Color | Transparent |
| Style | Plain |
| Surface Type | Plain |
| Usage/Application | Door |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Food Grade PVC |
| Thickness | 2mm. 3mm, 5mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Our PVC strip curtains are a versatile and low-cost access solution for a wide range of industries. Accredited with ISO 9001, we produce PVC curtains to a high standard. Whether you need to control temperatures, dust, or pests, we have a range to suit you.
₹ 105 / Square Feet Get Latest Price
| Style | Pline |
| Thickness | 2mm,3mm,5mm |
| Size | Customised |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Door |
₹ 120 / Square Feet Get Latest Price
| Style | Double Ribbed |
| Thickness | 200mmx2mm, 200mmx3mm |
| Color | Transparent |
| Material | Poly Vinyl |
| Usage/Application | Door |
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India