Leading Wholesale Trader of pvc soft wall curtains, plastic curtain car wash, pvc curtain roll, double ribbed pvc strip curtains, clear plastic sheet and pvc curtains chennai from Chennai.
₹ 80 / sq ft Get Latest Price
| Curtain Thickness | 1 mm |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Standard PVC |
| Usage Area | Factory |
| Packaging Type | Roll |
| Thickness | 0.3mm to 1mm |
| Color | Transparent |
| Type | Pvc Vinyl |
| Mounting Type | Eyelet |
| Transparency | Clear |
| Feature | Waterproof, Oil Resistant, UV Resistant, Chemical Resistant, Dustproof |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Reduce your warehouse heating and cooling bills
Seal off unused floor space for future use
Vinyl warehouse dividers are less expensive than fixed walls
Contains dust from wind and work processes
Control humidity for more comfortable work conditions
Maintain a comfortable temperature for workers
Great for cold storage warehouses and distribution centers
₹ 850 / sq ft Get Latest Price
| Type Of Accessories | Car wash curtain |
| Color | Customised |
| Size | Customised |
| Usage/Application | Door |
| Dimensions (L x W x H) | Customised |
| Service Location | Chennai,Tamilnadu |
| Thickness | 1mm |
₹ 9500 / Roll Get Latest Price
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Packaging Type | Roll |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Roll Width | 5 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 1.4 Gms |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 3 mm |
₹ 120 / Sq ft Get Latest Price
| Pattern | Ribbed |
| Style | Ribbed |
| Thickness | 2mm,3mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Transperent |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
₹ 80 / sq ft Get Latest Price
| Polymer Type | PVC |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Pvc |
| Color | Multicolor |
| Transparency | Clear |
| Type | Clear Plastic Sheet |
| Surface Finish | Smooth |
| Usage | Machine Guard |
| Size | 10x4 Feet |
| UV Protection | Both Side |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Warehouse partition divider curtains are an economical way to divide and separate work environments when compared to dry wall or insulated panel construction. Warehouse dividers are effective in containing cool/warm air while reducing costly hydro.
Get Latest Price
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India