Leading Wholesale Trader of blue pvc curtain roll, polar grade pvc strip curtain roll, clear pvc curtains, transparent pvc curtain roll, transparent plain pvc curtain roll and pvc strip curtain roll from Chennai.
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Material | PVC |
| Thickness | 2/3mm |
| Pattern | Plain |
| Roll Width | 8Inch |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 50 Meter |
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Material | PVC |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Food Processing, Cold Storage, Loading Dock, Retail Entry, Walk In Chiller, Industrial Doorway, Warehouse, Clean Room |
| Color | Transparent |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Pattern | Plain |
| Surface Type | Plain |
| Usage/Application | Door |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
| Roll Width | 8 Inch |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
Suitable for pedestrian, warehouse traffic, forklift truck & motorized vehicles
Includes stainless steel easy hang hook on track
Strips of PVC fitted with stainless steel plates
Visibility and access in both directions
Instant energy savings
Safe, effective and versatile
Easy to maintain / replacement Strips available
Can be trimmed onsite
₹ 130 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Type | Ribbed PVC |
| Application Area | Retail Entry, Walk In Chiller, Industrial Doorway, Loading Dock, Warehouse, Food Processing, Clean Room |
| Material | PVC |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Transparent |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
| Thickness | 3mm |
| Roll Width | 12 Inch |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 50 Meter |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 100 Sq ft
Our PVC strip curtains are a versatile and low-cost access solution for a wide range of industries. Accredited with ISO 9001, we produce PVC curtains to a high standard. Whether you need to control temperatures, dust, or pests, we have a range to suit you.
₹ 12500 / Roll Get Latest Price
| Application | Curtain Strip |
| Material | PVC |
| Thickness | 0.3mm |
| Color | Transparent |
| Surface Finish | Glossy |
| Width | 1300 mm |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Roll |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 50 Meter |
Minimum order quantity: 1 Roll
Reduce your warehouse heating and cooling bills
Seal off unused floor space for future use
Vinyl warehouse dividers are less expensive than fixed walls
Contains dust from wind and work processes
Control humidity for more comfortable work conditions
Maintain a comfortable temperature for workers
Great for cold storage warehouses and distribution centers
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 2mm,3mm,5mm |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Blue Tint |
| Pattern | Plain |
| Roll Width | 12 Inch, 8 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 50 Meter |
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
Suitable for pedestrian, warehouse traffic, forklift truck & motorized vehicles
Includes stainless steel easy hang hook on track
Strips of PVC fitted with stainless steel plates
Visibility and access in both directions
Instant energy savings
Safe, effective and versatile
Easy to maintain / replacement Strips available
Can be trimmed onsite
₹ 7600 / Roll Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Anti Insect PVC |
| Application Area | Clean Room, Food Processing, Retail Entry, Industrial Doorway, Warehouse, Cold Storage, Walk In Chiller, Loading Dock |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Transparent |
| Surface Type | Plain |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Curtain Size | 6×10 ft |
| Curtain Color | Red |
| Curtain Thickness | 0.4 mm |
| Material | PVC |
| Hanging Type | Eyelet |
| Fire Retardant | Yes |
| UV Protection | Yes |
| Temperature Range | Up to 80°C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India