Wholesale Trader of a wide range of products which include cold room pvc strip curtain, transparent pvc strip curtains, pvc welding curtains, double ribbed pvc strip curtains, transparent pvc strip curtain and pvc strip curtain.
₹ 120 / Square Feet Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 200 mm |
| Curtain Type | Polar PVC |
| Application Area | Loading Dock, Clean Room, Retail Entry, Walk In Chiller, Cold Storage, Warehouse, Food Processing, Industrial Doorway |
| Temperature Range | −20°C to 50°C |
| Color | Transparent |
| Surface Type | Ribbed |
| Usage/Application | Industrial |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Food Grade PVC |
| Thickness | 3mm |
| Pattern | Plain |
| Style | Double Ribbed |
| Surface Finishing | Ribbed |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Type | Flexible PVC |
| Application Area | Warehouse, Food Processing, Loading Dock, Clean Room, Industrial Doorway, Retail Entry, Walk In Chiller |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Transparent |
| Surface Type | Plain |
| Usage/Application | Door |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Standard PVC |
| Thickness | 2/3 mm |
| Pattern | Plain |
| Surface Finishing | Transparent |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
Strip curtains are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments.
PVC Strip Kit consists of single PVC curtain Strips and are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments
Comes as a Complete Kit with stainless steel clamps, easy to install
Please select the overlap you need during checkout
Instant energy savings, Low maintenance costs, Ideal for external doorways
Strong, Durable, Safe, effective and versatile - Material can withstand temperatures up to -80C
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Curtain Size | 8×10 ft |
| Curtain Color | Green |
| Curtain Thickness | 2 mm |
| Material | PVC |
| Hanging Type | Eyelet |
| Fire Retardant | Yes |
| Style | Pvc Strip curtain |
| Usage/Application | welding booth |
| UV Protection | Yes |
| Temperature Range | Up to 80°C |
| Edge Finish | Heat Sealed |
| Thickness | 2mm,3mm |
| Color | Dark Green |
| Product Type | Pvc curtain |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 140 / Sq ft Get Latest Price
| Strip Thickness | 3 mm |
| Strip Width | 300 mm |
| Curtain Type | Ribbed PVC |
| Material | PVC |
| Application Area | Food Processing, Clean Room, Retail Entry, Warehouse, Walk In Chiller, Industrial Doorway, Loading Dock |
| Temperature Range | 0°C to 60°C |
| Color | Transparent |
| Style | Double Ribbed Transparent |
| Is It Customised | Customisation |
| Is It Flexibility | Flexibile |
| Is It Overlap Option | Available |
| Surface Type | Ribbed |
| Usage/Application | Industrial |
| Overlap Percentage | 50% |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Strip Material Grade | Food Grade PVC |
| Thickness | 2mm,3mm |
Minimum order quantity: 100 Sq ft
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
Suitable for pedestrian, warehouse traffic, forklift truck & motorized vehicles
Includes stainless steel easy hang hook on track
Strips of PVC fitted with stainless steel plates
Visibility and access in both directions
Instant energy savings
Safe, effective and versatile
Easy to maintain / replacement Strips available
Can be trimmed onsite
₹ 90 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Blue Tint |
| Pattern | Plain |
| Temperature Resistance | 80 Degree Celsius |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | Customised |
Strip curtains are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments.
PVC Strip Kit consists of single PVC curtain Strips and are available in various lengths, widths and thicknesses to suit all environments
Comes as a Complete Kit with stainless steel clamps, easy to install
Please select the overlap you need during checkout
Instant energy savings, Low maintenance costs, Ideal for external doorways
Strong, Durable, Safe, effective and versatile - Material can withstand temperatures up to -80C
₹ 110 / Sq ft Get Latest Price
| Style | Clear Transparent |
| Thickness | 2mm, 3mm |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Door |
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
Suitable for pedestrian, warehouse traffic, forklift truck & motorized vehicles
Includes stainless steel easy hang hook on track
Strips of PVC fitted with stainless steel plates
Visibility and access in both directions
Instant energy savings
Safe, effective and versatile
Easy to maintain / replacement Strips available
Can be trimmed onsite
₹ 110 / Sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Is It Flexibility | Flexibile |
| Is It Overlap Option | Available |
| Moisture Proof | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
₹ 110 / Sq ft Get Latest Price
| Application | Curtain Strip |
| Thickness | 2mm |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Packaging |
| Width | 300 mm |
| Grade | Pharma Grade |
| Length | 50 m |
| Form | Roll |
| Quantity Per Pack | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Sq ft
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Is It Flexibility | Flexibile |
| Is It Overlap Option | Available |
| Moisture Proof | Yes |
| Flammability | Yes |
| Usage/Application | Door |
| Printed | Yes |
| Color | Transparent |
₹ 110 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 2mm,3mm,5mm |
| Color | Yellow |
| Size | Customised |
| Usage/Application | Door |
| Pattern | Plain |
| Height | Customised |
Light Duty- Medium Duty - Heavy duty - traffic, Ready-Made, PVC Strip Curtains – 200mm - 300mm - 400mm - 1360mm
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
| Size | Door |
| Curtain Height | 8 ft |
| Curtain Width | 8 Inch |
| Material | Vinyl |
| Application | Warehouse, Dust Partition, Welding Booth, Wash Area |
| Feature | Dustproof, Fire Retardant, Thermal Barrier, Waterproof |
| Pattern | Plain |
| Color | Green |
| Usage/Application | Door |
| Mounting Type | Sliding |
| Temperature Range | 0 to 50 C |
| Transparency | Opaque |
| Country of Origin | Made in India |
| Curtain Thickness | 3 mm |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Material | PVC |
| Thickness | 3mm |
| Pattern | Plain |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 7 Feet |
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Length | 10 Feet |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Transparent |
| Material | PVC |
| Pattern | Plain |
| Is It Waterproof | Yes |
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Pattern | Yellow amber |
| Material | PVC |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Length | 50 Meter |
| Roll Width | 8Inch |
PVC strip curtains provide a barrier against insects, dust, debris and litter from entering a factory or warehouse through open doorways.
Muhamad Zia (Owner)
Ilahi Corporation
7th Street, 1/152, Papapbitharga, Korimedu, Poonamallee
Chennai - 600056, Tamil Nadu, India